Skip to content ↓

Current Staff List

Staffing  Mapledown 

Head Teacher – Sandra Chaaya head@mapledown.barnet.sch.uk 

Deputy Head -Sue Hart (Mon/Tues/Wed/Thu) suehart@mapledown.barnet.sch.uk

Deputy Head ‑ Caroline Garvey (Mon/Wed/Fri) deputy@mapledown.barnet.sch.uk

Assistant Head - Charlotte Abley charlotte@mapledown.barnet.sch.uk 

Assistant Head - Michaela Pogue (Tues/Wed/Thu) michaela@mapledown.barnet.sch.uk 

Learning Zone Leaders – Michaela Pogue (LZ1), Eula Lock (LZ2), Tamara Stewart (LZ3), Suzi Ainsworth (LZ4)

Office Manager/School Business Leader – Caroline De Lauri - cdl@mapledown.barnet.sch.uk

Learning & Resources Officer – Helen Wells helen@mapledown.barnet.sch.uk

Deputy Office Manager – Andriya Green andriya@mapledown.barnet.sch.uk

Administrative Assistant – Laila Elmoudden  laila@mapledown.barnet.sch.uk

ICT Support – Daniel Green & Ettienne Barnard ict@mapledown.barnet.sch.uk

School Finance Support Officers – Diane Merrill & Natalie Barbe (Thursday only)

School Caretaker – Steve Parker

School Nurse – Lisa Lewington

Nursing Assistant – Mili Nangla

Physiotherapist – Jeremy Hasson  (Mondays & Wednesdays).

Occupational Therapist – Abigail Jackson  (Mondays)

Speech Therapists – Anna Knight (Tuesdays & Wednesdays) and Helen Males (Mondays & Tuesdays)

Integrated Therapy Assistant – Hannah Greenland (Mondays & Tuesdays) and Morgan Bryant (Tuesdays)

Alexandra Georgaki – Music Therapist (Thursdays)

School Cooks – Maria Giles & Naz Naher

Midday Assistants - Shahida Rahman – Rambai Dhanji – Kanta Gopal - Maryam Noor - Fateha Rita - Safae Selmani - Desi Petrova - Elif Yukselir - Lilly Balasundaram - Nazira Chowdhury - Fatima Conde De Matos - Shalina Khan

School Cleaners – Angela Cunningham – Lucy Myland – Fiona Cunningham – Virginie Ikanklije - Helen Payne

Teachers to support PPA - Christina Davda (Tue/Wed) – Merka Barnard (Tue/Fri) Oded Abramovich

Woodpecker Class - Teacher: Lana Bond (Mon/Tue/Wed) - Lead LSA:  Fiona Cunningham

Robin Class - Teacher: Maria Pires - Lead LSA: Seren Cosgun

Kingfisher - Teacher: Jade Burwood - Lead LSA: Barbara Hill

Seagull Class - Teacher: Gosia Cwiek - Lead LSA: Carina Monteiro 

Owl Class - Teacher: Ricky Louch - Lead LSA: Cintia Munoz Fernandez

Falcon Class - Teacher: Presila Basara - Lead LSA: Charo Manansala

Eagle Class - Teacher: Julio Lopez De La Torre - Lead LSA: Fiydet

Stork Class - Teacher: Eula Lock - Lead LSA: Luke Stack

Toucan Class - Teacher: Sylwia Skorska - Lead LSA: Lucy Myland

Flamingo Class - Teacher: Tamara Stewart - Lead LSA: Tracy Weller

Macaw Class - Teacher: Fed Patrone - Lead LSA: Sharon Deans

Osprey Class @ Copthall - Teacher: Suzi Ainsworth - Lead LSA: Ash Hussain

Hummingbird Class @ Copthall - Teacher: Lewis Burton - Lead LSA: Sarah Wade

Starling Class @ Whitefield - Teacher: Michaela Pogue - Lead LSA: Lula

Phoenix Class @ Whitefield - Teacher: Saban Ozer - Lead LSA: Mary Webb