Current Staff List
Staffing Mapledown
Head Teacher – Sandra Chaaya head@mapledown.barnet.sch.uk
Deputy Head -Sue Hart (Mon/Tues/Wed/Thu) suehart@mapledown.barnet.sch.uk
Deputy Head ‑ Caroline Garvey (Mon/Wed/Fri) deputy@mapledown.barnet.sch.uk
Assistant Head - Charlotte Abley charlotte@mapledown.barnet.sch.uk
Assistant Head - Michaela Pogue (Tues/Wed/Thu) michaela@mapledown.barnet.sch.uk
Learning Zone Leaders – Michaela Pogue (LZ1), Eula Lock (LZ2), Tamara Stewart (LZ3), Suzi Ainsworth (LZ4)
Office Manager/School Business Leader – Caroline De Lauri - cdl@mapledown.barnet.sch.uk
Learning & Resources Officer – Helen Wells helen@mapledown.barnet.sch.uk
Deputy Office Manager – Andriya Green andriya@mapledown.barnet.sch.uk
Administrative Assistant – Laila Elmoudden laila@mapledown.barnet.sch.uk
ICT Support – Daniel Green & Ettienne Barnard ict@mapledown.barnet.sch.uk
School Finance Support Officers – Diane Merrill & Natalie Barbe (Thursday only)
School Caretaker – Steve Parker
School Nurse – Lisa Lewington
Nursing Assistant – Mili Nangla
Physiotherapist – Jeremy Hasson (Mondays & Thursdays).
Occupational Therapist – Molly Singleton (Mondays & Tuesday)
Speech Therapist – Anna Knight (Tuesdays & Wednesdays)
Integrated Therapy Assistant – Natalie Palmer (Tuesdays & Thursdays)
Alexandra Georgaki – Music Therapist (Thursdays)
School Cooks – Maria Giles & Naz Naher
Midday Assistants – Shahida Rahman – Rambai Dhanji – Kanta Gopal - Maryam Noor - Fateha Rita - Safae Selmani - Desi Petrova -Elif Yukselir - Lilly Balasundaram Nazira Chowdhury - Maia Khalatiani - Fatima Conde De Matos - Shalina Khan
School Cleaners – Angela Cunningham – Lucy Myland – Fiona Cunningham – Virginie Ikanklije - Helen Payne
Teachers to support PPA - Jade Burwood - Christina Davda (Tue/Wed) – Merka Barnard (Tue/Fri) Oded Abramovich
Woodpecker Class - Teachers: Lana Bond (Mon/Tue/Wed) - Jade Burwood (Thu / Friday) - Lead LSA: Fiona Cunningham
Robin Class - Teacher: Maria Pires - Lead LSA: Vyara Angelova
Kingfisher - Teacher: Jess Glencairn - Campbell - Lead LSA: Barbara Hill
Seagull Class - Teacher: Gosia Cwiek - Lead LSA: Carina Monteiro
Owl Class - Teacher: Ricky Louch - Lead LSA: Cintia Munoz Fernandez
Falcon Class - Teacher: Presila Basara - Lead LSA: Charo Manansala
Eagle Class - Teacher: Julio Lopez De La Torre - Lead LSA: Fiydet
Stork Class - Teacher: Eula Lock - Lead LSA: Luke Stack
Toucan Class - Teacher: Sylwia Skorska - Lead LSA: Lucy Myland
Flamingo Class - Teacher: Tamara Stewart - Lead LSA: Tracy Weller
Macaw Class - Teacher: Fed Patrone - Lead LSA: Sharon Deans
Osprey Class @ Copthall - Teacher: Suzi Ainsworth - Lead LSA: Ash Hussain
Hummingbird Class @ Copthall - Teacher: Lewis Burton - Lead LSA: Sarah Wade
Starling Class @ Whitefield - Teachers: Michaela Pogue + Jade Durwood - Lead LSA: Lula
Phoenix Class @ Whitefield - Teacher: Saban Ozer - Lead LSA: Mary Webb